SŁOWO NA WARSZTAT – POZIOM II PODSTAW PISANIA

Alina Krzywiec

Szczegóły kursu:

PROWADZENIE: Alina Krzywiec

MIEJSCE: Warszawa, Strych na Wróble, ul. Chmielna 73B

LICZBA OSÓB: do 10 uczestników

WIEK UCZESTNIKA: 18+

CZAS TRWANIA: 8 tygodni

ZAJĘCIA CO DWA TYGODNIE

TERMINY SPOTKAŃ:

10, 24 kwietnia, 8, 22 maja i 5 czerwca 2019 r.

godz. 18:00 – 21:15

– 10% dla Absolwentów i Absolwentek naszych kursów

– 10% Bonus dla Przyjaciela przy zapisie 2 osób (dotyczy nowych Uczestników)

Rabaty nie sumują się.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kursów.

Masz za sobą Podstawy pisania? Certyfikat trochę się zakurzył, albo leży schowany w szufladzie, razem z tekstami, które powstały w czasie tamtych czterech tygodni. Już wiesz, że chcesz kontynuować pisarską przygodę, ale nie masz jeszcze odwagi przyjść na kurs dla zaawansowanych? Nowy format SŁOWO NA WARSZTAT – Podstawy pisania poziom 2 to propozycja dla Ciebie. Zapraszamy na cykl pięciu spotkań, których celem jest wykorzystanie w praktyce poznanych już narzędzi pisarskich i ich twórcze rozwinięcie. Każda z sesji trwa trzy godziny i poświęcona jest odrębnym zagadnieniom:

Spotkanie 1:
Pisanie autobiograficzne. Pokusa i ryzyko pisania o sobie. Czy rada „pisz o tym, co wiesz” ma sens? Na ile pisarz powinien odsłonić się jako osoba? Jak własną historią zaciekawić innych?

Spotkanie 2:
Uczucia i emocje. Jak zbudować pełnokrwistego bohatera, który poruszy czytelnika?  Jak rozbawić czytelnika? Jak sprawić, by się bał? Jak wzruszyć bez popadania w banał? Suspens i sposoby budowania napięcia. Rola konfliktu w utworze.

Spotkanie 3:
Literatura a pisanie filmowe. Jak budować sceny i sekwele? Jakich środków stylistycznych używać, by pisać plastycznie? Kilka słów o strukturze, czyli czego pisarz może się nauczyć oglądając amerykańskie filmy? Zasada niewypowiedzianej prawdy w dialogu.

Spotkanie 4:
Lekcja czytania. Czego można się  nauczyć od mistrzów? Analiza i interpretacja wybranych utworów literackich. Ćwiczenia inspirowane omawianymi tekstami.

Spotkanie 5:
Praca z tekstem. Elementy redakcji i poprawności językowej. Kiedy autor może sobie pozwolić na bycie niepoprawnym? Jak wypracować własny styl?

oraz spotkanie z Panią Agatą Pieniążek (redaktorką pracującą w Wydawnictwie ZNAK), która odpowie m.in. na pytania:

– jak wybrać wydawnictwo dla siebie, czyli gdzie najlepiej wysłać tekst,
– jak wyróżnić się z tłumu wysyłanych ofert (co działa, czego unikać),
– jak skutecznie przygotować materiał wysyłany jako propozycja wydawnicza: opis publikacji, streszczenie, biogram autora, tekst powieści,
– jak wydawnictwo wybiera tekst (kryteria),
– jak wydawnictwo wybiera autora (kryteria).

 

Opis kursu:

Nie jest przypadkiem, że program sesji został zapisany przede wszystkim w formie pytań. Na kursie SŁOWO NA WARSZTAT dyskutujemy i eksperymentujemy. Punktem wyjścia do rozmowy jest każdorazowo inny, korespondujący z tematyką zajęć, tekst literacki. Fragmenty powieści lub opowiadania kursanci i kursantki otrzymują z wyprzedzeniem mejlem. Poza częścią teoretyczną oraz analizą i interpretacją tekstów mistrzów, kluczowym elementem kursu pozostaje pisanie. Już w trakcie zajęć powstają szkice inspirowanych ćwiczeniami opowiadań. Jedno z nich uczestnicy i uczestniczki dopracowują w domu. Dzięki takiemu systemowi pracy osoby wychodzą z zajęć z pomysłem, fragmentem tekstu i pierwszą informacją zwrotną, dzięki czemu więcej czasu mogą poświęcić na dopracowanie pomysłu w domu od strony formy i języka. Udoskonalona wersja tekstu jest omawiana na kolejnych zajęciach. Ponieważ uznajemy, że istotną częścią warsztatu pisarza jest aktywne czytanie i redakcja, poświęcamy tym zagadnieniom odrębne bloki na zakończenie kursu.

Uczestnicy i Uczestniczki w trakcie kursu odświeżają, ugruntowują i rozszerzają wiedzę zdobytą na Podstawach pisania (bohater, struktura, dialog). Podejmują próby zastosowania lub celowego zakwestionowania zasad warsztatu we własnych tekstach. Otrzymują informację zwrotną, dotyczącą pisanych w trakcie zajęć i w domu tekstów. Nabywają umiejętności analizy i interpretacji cudzych utworów literackich oraz podstaw redakcji. Cykl przygotowuje do udziału w kursie dla zaawansowanych lub do samodzielnego napisania powieści. Przeznaczony jest głównie dla Absolwentów i Absolwentek kursu Podstawy pisania lub innych kursów w Maszynie do Pisania. Kwalifikacja pozostałych osób zainteresowanych kursem odbywa się na podstawie próbki tekstu.

Literatura do kursu (fragmenty):
1. Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Rzeczy pierwsze, Znak, 2009
2. Charlotte Link, Sześć lat. Pożegnanie z siostrą, Wydawnictwo Sonia Draga, 2017
3. Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, Znak, 2007
4. Raymond Carver, Katedra, w: Katedra, Czuły Barbarzyńca, 2010
5. Hallgrimur Helgason, Poradnik domowy kilera, słowo/ obraz terytoria, 2010
6. Ewa Madeyska, Rodzina O. Sezon 1 1968/ 1969, Znak, 2017

Jeśli nie jesteś naszym Absolwentem/Absolwentką, a chciałbyś wziąć udział w tym kursie, prosimy o przesłanie fragmentu tekstu (15 stron) na adres maszyna@maszynadopisania.pl, na podstawie którego podejmiemy decyzję o przyjęciu Cię do grupy.

NIEZBĘDNE MATERIAŁY:
papier, zeszyt, długopis, może być laptop.

Nie jest konieczne wykształcenie zgodne z profilem.

OPŁATY:
Całkowity koszt to 850 zł netto tj. 1045,50 zł brutto, płatne z góry na konto Maszyny. Wystawiamy faktury VAT. Z osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub ich kurs nie jest dofinansowany przez pracodawcę, zawieramy umowy (wzór umowy tutaj.) Istnieje możliwość płatności w ratach.

Numer konta:Rzetelna firma
IDEA BANK SA
35 1950 0001 2006 0797 6429 0002
Maszyna do Pisania
ul. Zbożowa 15/47
87-100 Toruń

TYTUŁEM: podstawy pisania/ poziom drugi

UWAGA! Opłatę za kurs prosimy uiścić dopiero po otrzymaniu informacji e-mailowej o przyjęciu na kurs.


WARTO WIEDZIEĆ:
Na naszych kursach piszemy. To podstawa współpracy nauczyciela z uczniami. Pisarz jest pisarzem, jeśli pisze. Nie można nauczyć się pisania, słuchając „gadających głów”.
Nie ma żadnych ocen, stopni.
Wierzymy w rozwijający i motywujący wpływ konstruktywnej krytyki. Możesz się uczyć od nauczyciela, ale i od innych uczestników kursu. Nie ma lepszej szkoły, niż nauka na cudzych błędach. Po co masz wyważać otwarte drzwi?
Nie gwarantujemy ukończenia oraz wydania książki po naszych kursach – wszystko zależy od talentu i zaangażowania autora, pomagamy jednak w kontaktach z wydawcami i redaktorami.

ZAPRASZAMY!
Jeśli w ciągu 24 godzin, w dni robocze, nie otrzymacie Państwo odpowiedzi na swoje zapytanie, prosimy o kontakt telefoniczny 697 301 804.

Copyright © by Maszyna do Pisania
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie oraz wykorzystywanie bez zgody pomysłodawcy zabronione.

 

Tagi:
polecany,

Opinie

FreshMail.pl