Rusza „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Na początek Katarzyna Bonda.
Spotkania z autorami kryminałów, warsztaty, panele, a także spotkania z ekspertami: technikiem kryminalistyki, lekarzem sądowym czy prokuratorem to atrakcje, jakie dla fanów gatunku przygotowali organizatorzy festiwalu. Zwieńczeniem projektu będzie wręczenie nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za kryminalny debiut roku. Jesteśmy partnerem projektu.
To pierwsza w Polsce nagroda literacka honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 maja 2022, a wręczanie Nagrody odbędzie się w listopadzie w Toruniu. Nagroda będzie miała charakter ogólnopolski i cykliczny – zostanie przyznana również w następnych latach. Jej fundatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wręczenie nagrody poprzedzi szereg wydarzeń.
Królowa polskiego kryminału i prezentacja statuetki na początek
Projekt zainicjuje spotkanie z królową polskiego kryminału, matką założycielką Maszyny do pisania – Katarzyną Bondą. Obędzie się w czwartek, 21 kwietnia Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. Początek spotkania o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Katarzyna Bonda jest autorką serii kryminalnej z Hubertem Meyerem (“Sprawa Niny Frank”, “Tylko martwi nie kłamią”, “Florystka”, “Nikt nie musi wiedzieć”, “Klatka dla niewinnych”, “Balwierz”), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (“Pochłaniacz”, “Okularnik”, “Lampiony” i “Czerwony Pająk”), a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami – “Miłość leczy rany” i “Miłość czyni dobrym”.
Ma w dorobku również dokumenty kryminalne: “Polskie morderczynie”, “Zbrodnia niedoskonała” oraz “Motyw ukryty” napisane wspólnie z Bogdanem Lachem.
Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa i pół miliona egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach. Prawa do edycji zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.
Na podstawie “Lampionów” powstał serial “Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN. Prawa do adaptacji książki dokumentalnej “Polskie morderczynie” kupiła Nordic Entertainment Group – serial fabularny pojawi się w platformie streamingowej Viaplay.
Również w czwartek, ale wcześniej, bo o godzinie. 10:00 organizatorzy przedstawią szczegóły dotyczące konkursu, zaprezentują statuetkę, którą otrzyma laureat nagrody za najlepszy kryminalny debiut roku, wyjawią skład jury oraz dokładny program wydarzeń zaplanowanych w związku z projektem.
Będzie się działo
Na pewno w ramach projektu odbędzie się wiele spotkań z autorami piszącymi kryminały. Znamy już terminy:
5 maja: Robert Małecki – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
26 maja: Katarzyna Puzyńska – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
9 czerwca: Ryszard Ćwirlej – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
15 września: Maciej Siembieda – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
20 października: Marta Matyszczak – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
26 listopada: Wojciech Chmielarz – Teatr Muzyczny, Żeglarska 8
Wszystkie spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury
Partnerzy: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń-Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
Patroni: Legimi, Dobre Książki, Booklips, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu – Kujawy i Pomorze, Radio GRA, Tylko Toruń, Poza Toruń