Opinie

Tomasz Albecki

Chcesz nauczyć się kłamać tak, by nie było śladów? Pragniesz sprowadzać swoich czytelników na manowce? Masz dość nudnych opowiadań? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi tak – kurs “Jak kłamać skutecznie i mieć z tego frajdę” z Martą Guzowską jest dla ciebie.

Marta Guzowska i zajebisty kurs

Organizowany przez Maszynę do pisania kurs online był po prostu zajebisty. Marta Guzowska oprócz bycia autorką wciągających powieści dla dorosłych (Głowa Niobe, Czarne światło, Chciwość, Reguła nr 1, Raj, Rok szczura) i książek detektywistycznych dla dzieci spełnia się idealnie w roli prowadzącej zajęcia. Dla mnie jako skromnego fana jej twórczości była to okazja do posłuchania jej opowieści o pisaniu, czytaniu i życiu. Zapewniam – jest czego słuchać.

Czego nauczysz się na kursie pisarskim?

Czym jest opowiadanie i co je wyróżnia spośród innych form literackich? Jakie są ważne elementy warsztatu pisarza? Jaki sposób narracji wybrać? Czy Stephen King rzeczywiście jest królem i co warto czytać, by być ostrym jak brzytwa? To niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi udzielała kursantkom (i jednemu kursantowi) Marta Guzowska. Doktor archeologii jak nikt inny wie, jak skutecznie odkopać ciało i… jak je ukryć. Nie chcę się o tym przekonywać – wierzę na słowo.

Uczestnik bawi się i uczy

Każde ze spotkań kursu było merytoryczne i dawało możliwość ćwiczenia się w tworzeniu unikalnych dialogów, opisów czy wykonywania zadań o jakich się wielu pisarzom nie śniło. Zajęcia online z Martą Guzowską to świetnie spędzony czas i okazja do “obcowania” z pisarzem z krwi i kości a nie tam z jakimś workiem kości.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że uczestnik uczy się bowiem nie tylko od prowadzącej ale również od pozostałych uczestników. Świetnie słuchało się dziewczyn pragnących realizować pisarskie pasje, ich pomysłów oraz uwag do moich własnych tekstów. Dziękuję!

Chcesz osiągnąć orgazm?

A i jeszcze jedno – na kursie są też orgazmy. Dużo orgazmów. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na kolejny termin kursu z Martą Guzowską już na wiosnę 2021.

http://www.albecki.biz/2020/12/jak-kamac-skutecznie-i-miec-z-tego.html

Tomasz Albecki o kursie “Jak kłamać skutecznie i mieć z tego frajdę” z Martą Guzowską

Agnieszka Stanisławek-Pilewicz

Dziękuję całej Redakcji za pracę włożoną w powstanie tego kursu. Wydawało mi się, że wszystko już umiem i nic mnie nie zaskoczy, ale najpiękniejsze uczucie to takie, aby ciągle odkrywać nowe rzeczy, świat przez to jest jeszcze piękniejszy, mimo pandemii.

Agnieszka Stanisławek-Pilewicz o kursie wideo “Podstawy pisania” z Izabelą Szylko

Tomasz Albecki

Chcesz pisać jak Adam Mickiewicz? Pragniesz, by twój wiersz miał rytm i to coś, co widzisz w oczach zakochanej kobiety? No i pragniesz w końcu skończyć porównywać coś do czegoś i przestać się powtarzać? Zastanów się nad warsztatami poetyckimi z Jackiem Bierutem i Maszyną do pisania.

Czym jest Maszyna do pisania online?
Choć pandemia jest zła i w ogóle to jednak ma parę plusów. Na razie jednym jedynym jest możliwość uczestniczenia w warsztatach organizowanych przez Maszynę do Pisania. Wybór ogromny i każdy prowadzący popularniejszy od drugiego. Łukasz Orbitowski lepszy niż Marta Guzowska? A może Robert Małecki? Ja wybrałem pana Jacka Bieruta.

Dlaczego Bierut?
Jacek Bierut to poeta z konkretami. Wydawać by się mogło, że piszący wiersze to będzie w obłokach bujać i 3 godziny zlecą na gadaniu o dupie Maryni. Uczestnicy mogli być mile zaskoczeni rzetelnością i praktycznym aspektem zajęć z poetyki. Analiza wierszy uczestników i próby ich nowego napisania przyniosły zaskakujące efekty. Okazuje się bowiem, że ile osób tyle stylów i pomysłów na opowiedzenie w rytmie o życiu.

Jacek Bierut jest właścicielem wydawnictwa i jurorem w konkursach więc jego uwagi i praca na tekstach uczestników była ciekawym przetarciem przez sito osoby doświadczonej w poetyckich sprawach. Takie warsztaty to też okazja do poznania polskiej poezji współczesnej, której na próżno szukać w głównym nurcie internetu, prasy, radia czy telewizji.

Czy warto uczestniczyć w warsztatach poetyckich?
Jestem przekonany, że przyszłościowo warsztaty poetyckie z Jackiem Bierutem powinny być dłuższe i poruszające jeszcze inne aspekty pisania wierszy i stawania się poetą (lub poetką) przez duże P.

Panie Jacku! Brawo!

Uczestnicy do piór czy innych klawiatur!

http://www.albecki.biz/2020/10/jak-zostac-poeta-warsztaty-z-jackiem.html

O warsztatach poetyckich z Jackiem Bierutem

Izabela Bielicka

Polecam ten kurs z całego serca. Każdy dostanie na nim to, czego potrzebuje: tajniki rzemiosła pisarskiego, kontakt z mistrzem, ciekawych znajomych, nową wiedzę o sobie. Marta dba o jakość, skuteczne przekazanie wiedzy, o przestrzeń dla każdego uczestnika. Zakochałam się w moich bohaterach i piszę, piszę, piszę.
Dziękuję Marcie i Maszynie do Pisania.

O kursie “Zakochaj się w swoim bohaterze” z Martą Guzowską

Iwona Oleksiuk 

Zajęcia z Arturem Urbanowiczem to maksimum wiedzy, ujętej w wielu slajdach, wiedzy rozwiniętej, dopowiedzianej, dopracowanej, przebadanej na własnej twórczości do cna, do ostatniej kropeczki w zdaniu i kropelki potu na czole :)
Twórca “Inkuba” zasypał nas informacjami, które na sto procent przydadzą się w pisaniu grozy i nie tylko :)
Dzięki wielkie za skuteczność, ćwiczenia, multum pracy w przygotowanie prezentacji :)

O kursie “Opowiadanie grozy” z Arturem Urbanowiczem

Joanna Rembowska

Kurs reportażu z Marcinem? Najlepsza decyzja ever 🙂 Cztery soboty spędzone w towarzystwie cudownych ludzi, niesamowicie twórczych, utalentowanych, z którymi można przegadać każdy temat. Wspaniałe doświadczenie, niesamowicie rozwijające. Porządna dawka wiedzy i mega motywacja! Polecam, polecam i jeszcze raz polecam 🙂

O kursie “Reportaż” online z Marcinem Kąckim

Marcin Tadus

Kapitalna sprawa. Brałem udział w kursie “Podstawy pisania” z Robertem Małeckim w wersji on-line. Cztery sesje pełne wiedzy, detali, które robią różnicę, a także ciekawostek i wskazówek. Model szkolenia z grupą bardzo się sprawdza, wszyscy się razem mobilizowali i pozytywnie nakręcali na prywatnej grupie na FB. Deadliny robią robotę ;). Bardzo fajne zadania domowe i bardzo wartościowe uwagi od Roberta do tego, co powstawało na bieżąco. Po czterech sesjach z prowadzącym mogę śmiało powiedzieć, że w tej roli jest równie dobry, co w pisaniu kryminałów :). Jeśli czas pozwoli, widzimy się jesienią na kursie dla średniozaawansowanych :).

O kursie “Podstawy pisania online” z Robertem Małeckim

Bartosz Truszczyński

Kurs niesamowity: prowadząca (pani Małgorzata Warda), uczestnicy i wspólnie przerabiany materiał otworzyli mi oczy na prowadzenie historii, budowanie napięcia i co najważniejsze, dali mi wiarę, że to, co robię, jest dobre!
Na zajęcia przyszedłem jako osoba, która napisze scenę, może nawet rozdział, który będzie dobry, ładny stylistycznie i wciągający, ale na tym koniec – nie potrafiłem pociągnąć tego dalej, a cała wiedza o tworzeniu była u mnie czysto intuicyjna. Teraz mam narzędzia, które mogę wykorzystać w przyszłości i zbiór reguł, które mogę przestrzegać lub świadomie łamać.
Na koniec wspomnę o radości z samej nauki, bo jako aspirujący do miana autora człowiek, mam świadomość, że bycie pisarzem nieodłącznie wiąże się z poszerzaniem wiedzy i tą w sposób ciekawy, emocjonujący i budujący przekazuje Maszyna do Pisania!
Po stokroć polecam!

O kursie “Podstawy pisania online” z Małgorzatą Wardą

Anna

Kurs reportażu z Marcinem Kąckim to cenne doświadczenia. Nawet on-line czuć jego pasję i miłość do pisania. A to motywuje 🙂

O kursie “Reportaż” online z Marcinem Kąckim

Tomasz Smejlis

(…) Przy okazji pragnę podziękować, wreszcie mogłem iść na kurs, który ja wybrałem a nie mój pracodawca. Mówiąc inaczej, zrobić coś dla siebie. Sam kurs dalece przerósł moje oczekiwania.

O kursie “Podstawy pisania online” z Małgorzatą Wardą

Joanna Rembowska

Wakacyjny kurs pisania scenariusza z Izą Szylko, czyli kreatywne czwartkowe wieczory na najwyższym poziomie 🙂
Twórcza atmosfera, świat kina i nietuzinkowych historii, czego chcieć więcej? 🙂

O kursie “Scenariusz dla żółtodziobów” z Izabelą Szylko.

Anna Kopczyńska

Dlaczego takich rzeczy nie uczą w szkole? Lub chociaż na studniach? To była praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. I najważniejsze, że prowadząca przygotowała się do pracy ze mną przed kursem!!! Miała dla mnie gotowe pomysły, powiedziała gdzie szukać dalej i generalnie dała mi takiego twórczego kopniaka, że naprawdę daleko poleciałam!!!!

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Aldona Zawada

To dla mnie zdecydowanie tegoroczne odkrycie i w sumie przełomowe odkrycie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zawsze czaiłam się, aby zacząć sobie pisać i zawsze czułam, że brakuje mi takiego ostatecznego kopa. Maszyna mi tego kopa dała. Poza kopem jeszcze dostałam porządną garść wiedzy i zasad jakich trzeba pilnować, wiarę w siebie i własne pomysły, pokazała mi jak kopać głębiej i szukać intrygujących historii z przesłaniem. Maszyno to początek naszej wspólnej przygody, bo już myślę o kilku kolejnych kursach z wami.
Ściskam
Aldona Zawada

Anna Olszewska

Jeszcze rok temu wydawało mi się, że na temat pisania wiem całkiem sporo, a potem Maszyna do Pisania poznała mnie z Małgorzatą Wardą…
Uczestniczyłam w dwóch kursach Małgosi, której w tym czasie udało się zrobić w mojej głowie niezłą rewolucję! Ta kobieta to istna skarbnica wiedzy. Otworzyła mnie na nowe pomysły, pomogła mi spojrzeć na moją historię z zupełnie innej strony, mobilizowała, zachęcała i przez cały czas czułam, że mogę liczyć na jej wsparcie. Serdecznie polecam kurs z Małgosią!

O kursie “Podstawy pisania” oraz indywidualnym kursie “Praca nad powieścią” (część spotkań odbyła się online) z Małgorzatą Wardą

Piotr Jezierski

Jestem bardzo zadowolony z opieki merytorycznej pani Małgorzaty Wardy. Odbyliśmy spotkanie tzw. inicjacyjne, w czasie którego poznaliśmy się trochę i porozmawialiśmy o tym jaka ma być powieść (…).
Jednocześnie ustaliliśmy zasady naszej współpracy. Określiliśmy jakimi partiami i co jaki czas mam przysyłać tekst, nad którym będziemy pracowali.
Wszystko jest dobrze zorganizowane.

O indywidualnym kursie online “Praca nad powieścią” z Małgorzatą Wardą

Małgorzata

Każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nieopowiedzianą historię – to zdanie wyczytane na stronie Maszyny do Pisania, jak ziarno rzucone na jałową glebę zaczęło we mnie kiełkować coraz większą chęcią ubrania w słowa tego wszystkiego, co od lat wywraca mi duszę na nice i kąsa od środka boleśnie. Dzięki kursowi pisarskiemu dla początkujących dowiedziałam się mnóstwa niesamowicie ważnych i ciekawych rzeczy, ale przede wszystkim organoleptycznie dotknęłam trzech “prawd”, poniekąd objawionych.

Po pierwsze: w pisaniu “potrafić” różni się od “umieć” mniej więcej tym samym, czym spanie w Pile od picia w Spale.🙃

Po drugie: samo chcenie sprawy nie załatwia i bez Małgorzaty Wardy dalej błądziłabym po pisarskich manowcach, jak nie przymierzając Pragnienie w poszukiwaniu Sprite’a o smaku orzeźwiającej mięty.😄

Po trzecie: w każdym człowieku jest potencjał, na co najmniej jedną książkę, a sądząc po młodych ludziach, których miałam zaszczyt poznać na kursie, to noszą oni w sobie zadatki, jeżeli nie na Campbell Award for Best New Writer*, to już na Costa Book Awards** na pewno:-))

I dlatego będę namawiać każdego, kto w moje ręce wpadnie do napisania “swojej historii”, która dla innych może okazać się “lekiem na całe zło”, źródłem inspiracji albo życiowym drogowskazem…

* Michał, Jakub
** Kasia, Iza, Ania, Marzena, Monika, Asia

 

O kursie “Podstawy pisania” z Małgorzatą Wardą

Katarzyna Kacprzak

Gdyby nie Maszyna do Pisania oraz Wydawnictwo AWM napisanie i wydanie mojej najnowszej książki dla dzieci nie byłoby takie proste 😁

Katarzyna Kępińska

I oto jest. Piękna, ciężka, pachnąca farbą drukarską i zachwycająca kolorami. Moja wymarzona, wymyślona i wyśniona – książka. Twórcza praca zespołu niezwykłych ludzi.

Długie dni wczytywania się w historię ludzi i regionu, godziny rozmów z osobami którym „gdzieś kiedyś babcia opowiadała”, chwile zwątpienia „czy się uda?” i wreszcie minuty wyczekiwania. Czas odmierzany powstawaniem tej pierwszej w życiu książki wydaje się złożony tylko z wyobraźni , twórczego napędu, zwątpienia, tęsknoty i wielkiej euforii.

„Maszynie” chciałabym serdecznie podziękować. To kurs u pani Agnieszki z „Prozy dziecięcej” pozwolił „połapać” moją wyobraźnię w sieć zrozumiałych dla odbiorcy myśli, powiązał „Baśnią Powiązani, w Baśni zaczytani” cienką złota nicią sztuki pisania.

O kursie pisania prozy dziecięcej “Od ciekawości świata do opowieści” z Agnieszką Urbańską

Anna Krassowska

Zajęcia były fantastyczne, wiele się nauczyłyśmy i bardzo się również zżyłyśmy mimo stosunkowo krótkiego trwania kursu. Gdyby udało się stworzyć następny etap kursu z tą samą prowadzącą, z radością się zdecyduję na uczestnictwo!

O kursie “Podstawy pisania” z Małgorzatą Wardą

Joanna

Za mną weekendowy kurs opowiadania kryminalnego. Jestem pod wrażeniem pracy, jaką udało nam się wykonać dzięki zaangażowaniu Marty Guzowskiej, która nie dość, że znakomicie pisze, to na dodatek jest wspaniałym pedagogiem. Zmobilizowała nas do kreatywnego uczestnictwa, ucząc zastosowania narzędzi warsztatowych na „żywych organizmach”, jakimi były nasze opowiadania.
To były rewelacyjne zajęcia! Podziękowania dla Maszyny za ich zorganizowanie!

O kursie pisania opowiadania kryminalnego dla zaawansowanych z Martą Guzowską

Eliza Pośpiech

Patrycja to Nauczycielka – Petarda. Wreszcie mój fanpage z niewdzięcznym tematem dla zwykłego zjadacza chleba przestał być nudny! Teraz już wiem jak pisać, żeby zainteresować i jak nie pisać, żeby nie tracić fanów. Dzięki Patrycja i do zobaczenia!

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Olga Bittner-Stachowiak

Jak dokonać zbrodni nie pozostawiając śladów? Jak wciągnąć czytelnika, a potem zaskoczyć i zostawić z głową pełną myśli? To tylko kilka pytań, na które otrzymałam odpowiedź podczas kursu z Martą Guzowską. Po wspólnych spotkaniach pozostała mi solidna dawka wiedzy, ale i niedosyt, dlatego liczę na kolejne odsłony kursu. Każda minuta była na miarę złota. Dziękuję!

O kursie pisania opowiadania kryminalnego z Martą Guzowską

Jacek Dziekoński

(…) dziękuję za świetny warsztat z M. Guzowska, świetna nauczycielka, urocza osoba. Poza tematem wiele uwag i doświadczeń, którymi się z nami dzieliła. Świetna robota!!!
Trzy razy: świetnie!!

O kursie pisania opowiadania kryminalnego z Martą Guzowską

Maurycy Nowakowski

Mam wrażenie, że z rozwojem czasami jest jak z tankowaniem samochodu. Co jakiś czas pojawia się “potencjał”, jak pusty bak, który trzeba wypełnić. Sposoby są na to różne, każda taka sytuacja jest wyjątkowa, więc nie ma zapewne jednej sprawdzonej metody postępowania. Zwykle samodzielnie “tankowałem bak”, rozwijałem się “na własną rękę”, uczyłem metodą prób i błędów własnych, ale tym razem poczułem potrzebę otrzymania impulsu zewnętrznego, chęć skonfrontowania się z kimś kto może wiedzieć więcej albo mieć inną wizję pisania. I tak też zrobiłem. Skorzystałem z możliwości zrobienia kursu prozatorskiego w szkole Maszyna do pisania. Cztery intensywne trzygodzinne spotkania wypełnione ćwiczeniami warsztatowymi i ciekawymi rozmowami o tekstach pod okiem pisarza, krytyka literackiego i wydawcy Jacka Bieruta przyniosły oczekiwany efekt. Ruszyło. Perspektywa się poszerzyła. Moje przygotowania do pisania nowej powieści, która będzie dla mnie najbardziej wymagającą pracą ze wszystkich dotychczasowych, weszły na wyższy poziom. Celowo załączam do wpisu fragment wywiadu, w którym twierdzę, że szkoły nie uczą pisarstwa (przynajmniej te z systemu szkolnictwa, który mnie obowiązywał). Zdanie to podtrzymuję, ale nie znaczy to, że nie warto czasami wrócić do “szkolnej ławy” aby “zatankować bak” nowego potencjału. Choćby dla odmiany w tej zwykle samotnej pisarskiej drodze.

O kursie prozatorskim z Jackiem Bierutem

Magdalena

Podczas trzydniowego kursu pisania opowiadań kryminalnych “Jak kłamać skutecznie i mieć z tego frajdę” dowiedziałam się nie tylko jak pisać, ale – co może ważniejsze – jak nie pisać 😉 Mieliśmy do zrobienia wiele zadań praktycznych – pisaliśmy krótkie sceny i redagowaliśmy fragmenty napisane przez innych. Dostaliśmy listę lektur, które warto przeczytać i omawialiśmy niektóre z nich. Dostaliśmy wiele praktycznych wskazówek dotyczących m.in. bohatera, fabuły, tego skąd czerpać inspiracje, a kto chciał, miał możliwość omówić swoje pomysły na opowiadanie z prowadzącą.

O kursie pisania opowiadania kryminalnego z Martą Guzowską “Jak kłamać skutecznie i mieć z tego frajdę”

Magdalena Hrycz

Na początku po prostu chciałam Ją poznać. Usiąść metr od autorki powieści, które czytało się czasem do świtu. Dopiero po dotarciu do ostatniej strony odkładało się książkę na nocny stolik. Ale nie da się tak po prostu odłożyć kobiet z “Kieszonkowego atlasu”. Albo “Jolanty”. Ani “Cwaniar”. Te kobiety nie wychodziły mi z głowy. Nie było innego wyjścia niż pójść na kurs do Sylwii Chutnik, która te postaci wymyśliła i opisała. Więc przede wszystkim chodziło o nią. Na drugim planie była myśl, że w ogóle mogę coś napisać. Ale napisałam wtedy opowiadanie. I piszę dalej. I być może to jest najlepsza rekomendacja dla kursu w Maszynie.

O kursie z Sylwią Chutnik

Maria Sobczak

Dziękuję również za wspaniały czas.
Takiej dawki twórczej wymiany myśli dawno nie przeżyłam.
To było inspirujące i budujące.
Hasło “cała nadzieja w literaturze” jednak jest prawdziwe :)

O warsztatach reporterskich w ramach projektu “Szlak wolności od podstaw

Magdalena Hrycz

Po powrocie z kursu w Maszynie możecie zauważyć, że rzeczywistość nabrała więcej szczegółów, barw i odcieni. I może nawet nic nie jest takie, na jakie wygląda. Bo przecież reporter dostrzega to, czego nie widzą inni.
Na warsztatach u Piotra Bojarskiego dowiedzieliśmy się na czym polega reporterska praca. Jak dotrzeć do informacji, do bohatera, no i jak napisać dobry, poruszający tekst. Nawet jeśli część kursantów nie pójdzie dalej drogą reportera, to zawsze zostanie w nich to wyczulenie na szczegół i odcienie szarości. Bardzo polecam Maszynę i dziękuję Piotrowi Bojarskiemu za to, że cierpliwie zniósł sto i więcej pytań.

O warsztatach reporterskich (projekt “Szlak wolności od podstaw“), prowadzenie Piotr Bojarski

Andrzej Rudke

Alina kapitalnie usystematyzowała wiedzę na temat procesu pisania. Kurs wyznaczał przyjemne tempo pracy, a zadania pisarskie ułatwiły mi konfrontowanie swoich tekstów z czytelnikami. Potencjalnymi czytelnikami.

O kursie: Podstawy pisania, prowadzenie Alina Krzywiec

Edyta Nowicka

Kurs KreatyWWWne pisanie pokazuje temat z różnych stron: technicznej, ale też kreatywnej.To dawka skondensowanej wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Prowadząca świetnie przekazuje wiedzę i daje dużo inspiracji.

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Paulina Siedlecka

Program wyczerpujący najważniejsze zagadnienia teoretyczne. Bardzo dużo praktyki. Inspirujący, kreatywny i porządkujący wiedzę. Doskonała prowadząca.

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Paulina Falacińska

Są tacy ludzie, którzy zostali stworzeni do swojego zawodu. Taką osobą jest Patrycja. Super entuzjazm, uśmiech, potężne zasoby kreatywności. Szkolenie bardzo ciekawie poprowadzone, wiele bardzo przydatnych informacji – nie zawiodłam się:).
Jeśli takie osoby pracują w Maszynie do pisania, to znaczy, że to musi być super miejsce:)

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Natalia Dobosz

Dużo konkretów, wyczucie i klasa prowadzącej. Uwagi krytyczne podawane w bardzo konstruktywny sposób.

Mnie bardzo podobał się ten kurs. Pani bardzo dokładnie i precyzyjnie przekazała nam wiedzę. Na kursach panowała bardzo miła atmosfera.

Kurs dał mi solidne, techniczne podstawy jak napisać podstawowe części w utworze, to swoisty „Hello world!” dla początkujących.

Udział w kursie „Podstawy Pisania” to doskonała decyzja jeśli chcesz okrzepnąć w postanowieniu: ”Tak, na serio chcę spróbować pisania”

O kursie: Podstawy pisania, prowadzenie Alina Krzywiec

Blanka Dobrowolska-Jakubiec

Udział w kursie to była niesamowita przygoda, barwna, inspirująca – taka, jaką chce się przeżyć jeszcze raz.

O kursie: Podstawy pisania, prowadzenie Alina Krzywiec

Barbara Stelingowska

Patrycja Grzelczak jest rewelacyjną prowadzącą. Otwartą. Komunikatywną. Profesjonalną. Jestem w pełni usatysfakcjonowana i chętnie wezmę udział w jeszcze innym kursie. Polecam!

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Marysia

Chciałabym Ci bardzo podziękować za warsztaty z kreatywwwnego pisania, w których brałam udział w grudniu. Obudziły we mnie dużą dawkę kreatywnego myślenia, którego myślałam, że już nie ma 😉 Wszystkie polecane przez Ciebie ćwiczenia cały czas stosuje, nie tylko kiedy brak mi weny.
Udało mi się także, dzięki Twoim warsztatom zebrać na odwagę i otworzyć bloga podróżniczego :-)

http://www.3onroad.com

O kursie “KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu” z Patrycja Grzelczak.

Daniel Olszewski

Moja opinia w formie mini fabuły „Warsztaty z Robertem Małeckim”.

[CEL] Odkąd pamiętam moim celem było napisanie powieści.
[ZAWIĄZANIE AKCJI] Podejmowałem liczne bezowocne próby, uciekałem na lata w reaserch. Powoli docierało do mnie jednak, że samodzielnie nic nie napiszę.
[KATALIZATOR] Pewnego dnia zobaczyłem reklamę kursu z Robertem Małeckim. Podstawy pisania w moim rodzinnym Toruniu. Klamka zapadła. Zapisałem się.
[ZAPOWIEDŹ KLĘSKI] Pierwsze zajęcia uświadomiły mi jak niewiele jeszcze wiem.
[KŁODY POD NOGI] Robert dużo zadawał do domu, a ja nie przypuszczałem, że dzięki temu zrozumiem swoje błędy. Na samych zajęciach mój tekst poddawany był ocenie pozostałych kursantów, a ja nie rozumiałem, że to nie krytyka tylko bezcenne rady.
[PUNKT KULMINACYJNY] Po kolejnych zajęciach, kiedy Robert powiedział mi, że moja historia jest za duża, za ciężka na jedną powieść, zdecydowałem, że definitywnie porzucę swoje marzenie. I nagle mnie olśniło, muszę podzielić moją historię na kilka części. W mojej głowie wszystko się poukładało.
[OSTATNI WYSIŁEK] Teraz wiem już co mam robić. Zaczynam pisać z przekonaniem, że idę w dobrym kierunku.
[OSIĄGNIĘCIE CELU] Do osiągnięciu celu brakuje mi jeszcze kilku elementów. Przede wszystkim, żeby pisać muszę się zdyscyplinować, dużo więcej czytać i dalej szlifować warsztat z takimi pisarzami jak Robert.

Nie mogę się już doczekać kolejnego kursu z Panem Psorem Małeckim. 😉

O kursie “Podstawy pisania” z Robertem Małeckim.

Marcin

Udział w kursie pisania prozy dziecięcej prowadzonym przez Panią Agnieszkę Urbańską był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Prowadząca nie tylko przybliżyła naszej grupie niezwykłe światy kreowane na stronach książek dla najmłodszych, ale potrafiła nas także zainspirować i zmotywować do pracy. Świetna atmosfera, cudowni ludzie. Gorąco polecam!!!

O kursie pisania prozy dziecięcej “Od ciekawości świata do opowieści” z Agnieszką Urbańską.

Joanna, Dąbrowa Leśna

Mam za sobą miesiące wytężonej pracy i odkrywania nowych lądów warsztatowych i każdemu – kto chciałby doskonalić swoje pisanie – gorąco polecam „maraton” z Aliną Krzywiec.

Na kurs Praca nad powieścią trafiłam po długim namyśle… i po napisaniu obszernych fragmentów tekstu, które przypominały kawałki układanki, szukające konkretnego miejsca. Z głową nabitą pytaniami poszłam na pierwsze spotkanie z Aliną, która najpierw wysłuchała mojej koncepcji treści i bohaterów, a potem poprzez długą i rzeczową rozmowę, pełną merytorycznych, technicznych uwag naprowadzała mnie na znalezienie nowych rozwiązań fabularnych, na wzbogacenie postaci. Przez wiele miesięcy otwierała mi oczy na tajniki prowadzenia narracji i konstrukcji całości tak, aby zaintrygować czytelnika.

Najważniejszym – dla mnie – aspektem wspólnej pracy było to, że Alina nigdy nie ingerowała w powstający tekst poprzez proste, bezpośrednie wskazówki i autorytarne „trzeba to zrobić tak i tak”, natomiast z ogromnym wyczuciem i wiedzą doprowadzała mnie do samodzielnego dochodzenia do sposobu, żeby pisana przeze mnie powieść nabrała tempa, a jej bohaterowie byli postaciami charakterologicznie pełniejszymi.

Po kursie moje pisanie stało się bardziej świadome, a nie tylko intuicyjne.

O kursie Praca nad powieścią z Aliną Krzywiec

Ewa Ossowska

Kurs Maszyny do Pisania „Podstawy tworzenia powieści” z Piotrem Głuchowskim polecam każdemu, kto myśli o pisaniu. Piotr, doświadczony dziennikarz i reporter, pokazuje, że pisanie to praca, rzemiosło, do którego trzeba podchodzić poważnie i rzetelnie, a wtedy na pewno pojawią się efekty. Krok po kroku prowadzi przez najistotniejsze etapy pracy nad powieścią, a robi z taką swobodą i poczuciem humoru, że nie wiadomo, kiedy kończy się czas zajęć. Kurs, to również spotkanie z ciekawymi ludźmi, wartościowa wymiana myśli i doświadczeń. Polecam, jednak też ostrzegam przed niebezpieczeństwem – po kursie z Piotrem Głuchowskim naprawdę zaczniesz pisać. Czy jesteś na to gotowy?

Po kursie Podstawy tworzenia powieści z Piotrem Głuchowskim

CLOSE
CLOSE